Zinātniskās darbības atbalsta sistēma
Latviešu English

Komercializācijas pieteikums: Metāla šūnu paneļu lietojums

Nosaukums Metāla šūnu paneļu lietojums
Anotācija

RTU Būvražošanas institūta izstrādātā metode ļauj izgatavot metāla sendvičpaneļus ar dažāda veida šūnu struktūru, stiprības, skaņas izolācijas un triecienizturības līmeni. Paneļus iespējams izmantot arī kā elektromagnētisko viļņu slāpētājus/atstarotājus.

Par šūnu serdeni var tikt izmantoti perforētā metāla atlikuma materiāli ar zemu pašizmaksu.

Galīgo elementu (GEM) izmantošana, ļauj prognozēt struktūras deformācijas procesus un modelēt efektīvu šūnu struktūras uzbūvi.

Šūnu paneļu izgatavošana no perforēta metāla ir ļoti noderīga metode uzņēmuma konkurētspējas paaugstināšanai. Ar šo metodi var sekmīgi izmantot metāla atlikumus, tā veicinot taupīgās ražošanas funkcionēšanu uzņēmumā. Perforēta, bet izturīga materiāla izmantošana paneļu ražošanā samazina produkcijas svaru, tādā veidā sekmējot arī tā efektīvāku transportēšanu un montāžas darbus.

Atslēgas vārdi perforētie metāla materiāli, šūnu struktūra, lielas pretestības sendvičpaneļi, metāla atlikumi, atkārtota izmantošana, modelēšana, samazināts svars
Autori Viktors Mironovs
Mihails Lisicins
Irīna Boiko
Struktūrvienība (24400) Būvražošanas institūts
Saimniecisko darbību statistiskā klasifikācija, NACE 2 Gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas
Citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana
Ēku būvniecība
Tehnoloģijas/produkta apraksts

Piedāvātajā konstrukcijā šūnu struktūras serdenis izpildīts no perforētās metāliskās lentes. Pie tam, lente var būt iepriekš profilēta garenvirzienā un/vai šķērsvirzienā. Perforācijas spraugas var būt pilnībā atvērtas vai izpildītas daļēji ar sekojošu atlocīšanu. Spraugu forma var būt cilindriska, ovāla, taisnstūrveida vai sarežģītākas formas. Konstrukcija var būt izveidota no lentes ar regulāru vai neregulāru perforāciju. Perforētās lentes savā starpā var būt savienotas ar metināšanu vai lokanām saitēm, kuras izlaistas caur perforācijas spraugām, vai ar šķērso spraugu palīdzību. Kā perforētās lentes materiāls var tikt izmantoti tērauda lentes atlikumi, kuri iegūstami pēc dažāda veida detaļu štancēšanas. Piemēram, tērauda lentes atlikuma materiāli, kurus iegūst pēc pievadķēžu elementu izštancēšanas. Lentes var būt profilētas leņķprofila veidā, kas palielina konstrukcijas stabilitāti un atvieglo apdares paneļu nostiprināšanu. Par materiālu lokanām saitēm izmanto metālisku stiepli vai augstas stiprības lenti no polimērmateriāla, kuru izlaiž caur spraugām perforētajā lentē un sasien ar rokām vai specializētu siešanas pistoli.

1. att. Metāla šūnu paneļu paraugi.

Panelis var tikt pildīts ar dažāda veida skaņas un/vai siltumizolācijas materiālu.

Būvražošanas institūta speciālisti piedāvā izstrādāt metāla šūnu paneļu konstrukcijas projektus un veikt izturības aprēķinus, kā arī konsultācijas minēto paneļu ražošanas sagatavošanai un ekspluatācijai.

Iespējamais pielietojums Metāla šūnu paneļiem ir plašs lietojums: • dažādi arhitektoniski risinājumi; • metālkonstrukciju risinājumi ēku fasādēm un grīdām (paneļus var izmantot jaunu un rekonstruējamu rūpniecisku, objektu celtniecībā, dzīvojamo ēku celtniecībā un renovēšanā, vēsturisko ēku atjaunošanai, noliktavu un sporta kompleksu izveidē, tirdzniecības paviljonu celtniecībā, rūpniecisko un datu centru grīdu izbūvei); • dažāda veida apvalki, filtra, elektromagnētiskā starojuma aizsargekrāni.
Priekšrocības

Metāla šūnu paneļu izmantošana nodrošina virkni priekšrocību:

  • materiāla izlietojuma ekonomiju;
  • samazina konstrukciju svaru;
  • paaugstina ugunsdrošību;
  • pagarina ekspluatācijas ilgumu;
  • sekmē skaņu izolāciju un citas priekšrocības.

Metāla šūnu paneļus var izmantot būvniecībā gan fasādē, gan nesošajās konstrukcijās.

Tehnoloģijas gatavības līmenis Sistēmas prototipa demonstrācija darbības vidē: sistēmas prototips, kas atbilst vai tikai minimāli atšķiras no plānotās sistēmas, ir pārbaudīts reālās darbības vidē
Vēlamais sadarbības veids • Līgumdarbi. • Kopuzņēmums.
Patenta numurs
  • LV 14989 B
Publikācijas
ID 108
Kontaktinformācija Linda Šufriča, e-pasts: inovacijas@rtu.lv; tel.: 28442736