Sagaidāmais notekūdeņu un izmešu veidošanās apjoms aktivēto ogļu ražošanā no mīkstajiem lapkokiem un tā ierobežošanas iespējas
Starptautiskā konference "Eco-Balt '2008": tēzes 2008
Jānis Zandersons, Jānis Rižikovs, Ausma Tardenaka, Baiba Spince

Kvalitatīvas granulētas ogles raksturo liels blīvums, mehāniskā stiprība un augsta sorbcijas spēja no gāzes-tvaiku vides. LV Koksnes Ķīmijas Institūtā izstrādā tehnoloģiju šāda sorbenta iegūšanai no mīksto lapkoku koksnes. Tehnoloģijas pamatprocesi ir koksnes hidrotermiska modificēšana, kuras laikā autohidrolīzes iespaidā noārdās daļa viegli hidrolizējamo polisaharīdu, žāvēšana, granulēšana, pārogļošana un aktivācija ar ūdens tvaiku. Termolīzes tvaiku-gāzu maisījumu izmanto kā kurināmo pārogļošanas procesa uzturēšanai, bet aktivācijas gāzes sadedzina tvaiku ražošanas un pārkarsēšanas iekārtās un te izmeši neveidojas. Tehnoloģisko blakusproduktu jeb izmešu problēmas radīsies koksnes modifikācijas procesā – autohidrolīzē un žāvēšanā, kas saistīti ar ūdens un tvaiku izmantošanu un tātad ar atbilstošiem notekūdeņiem un gāzu-tvaiku izplūdi atmosfērā.


Atslēgas vārdi
Activated carbon; hydrothermal treatment; modified wood; effluents; environment

Zandersons, J., Rižikovs, J., Tardenaka, A., Spince, B. Sagaidāmais notekūdeņu un izmešu veidošanās apjoms aktivēto ogļu ražošanā no mīkstajiem lapkokiem un tā ierobežošanas iespējas. No: Starptautiskā konference "Eco-Balt '2008": tēzes, Latvija, Rīga, 15.-16. maijs, 2008. Rīga: Intego Plus, 2008, 23.-23.lpp.

Publikācijas valoda
Latvian (lv)
RTU Zinātniskā bibliotēka.
E-pasts: uzzinas@rtu.lv; Tālr: +371 28399196